ROCKWOOL, URSA, ISOVER, BASF – Termoizolacja

Termoizolacja z wełny fasadowej. Rockwool, Ursa, Isover, Paroc



Dowiedz się jaką odpowiednią wybrać termoizolację z wełny do fasady wentylowanej.



www.rockwool.pl
Płyty ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL z jednostronną okładziną z włókniny szklanej mają zastosowanie jako niepalne ocieplenie:- ścian zewnętrznych z elewacją z paneli, np. blacha, siding, deski,- ścian zewnętrznych z elewacją z kamienia, szkła.
Współczynnik przewodzenia ciepła: | |
– deklarowany | λD= 0,037 W/mK |
– obliczeniowy | λobl= 0,038 W/mK |
Obciążenie charakterystyczne ciężarem własnym | 0,80 kN/m³ |
Klasa reakcji na ogień | A1 |


do wysokości 12 metrów
Płyta ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL z jednostronną czarną włókniną mają zastosowanie jako:- niskich ścian z elewacją z paneli (np. blacha, siding, deski),- niskich ścian z elewacją z kamienia, szkła,- ścian o konstrukcji szkieletowej,- ścian osłonowych,- ścian trójwarstwowych.
Współczynnik przewodzenia ciepła: | |
– deklarowany | λ D = 0,036 W/mK |
– obliczeniowy | λ obl = 0,036 W/mK |
Obciążenie charakterystyczne ciężarem własnym | 0,65 kN/m³ |
Klasa reakcji na ogień | A1 |
Właściwości wełny skalnej
Podstawowymi surowcami w procesie produkcji skalnej wełny mineralnej są przede wszystkim bazalt i gabro. Stopione w temperaturze 1400oC skały zostają poddane procesowi rozwłókniania tworząc wełnę skalną o włóknistej strukturze. Dzięki takiej strukturze produkty z wełny ROCKWOOL mają wiele cennych właściwości pozwalających na ich zastosowanie jako wszechstronnego materiału izolacyjnego.
- Zachowuje trwałość na długie lata – Produkowana ze skał bazaltowych, wełna ROCKWOOL jest wyjątkowo trwała, a jej właściwości izolacyjne są niezmienne w czasie. Odpowiednio zastosowana zachowuje stabilność wymiarową i nie odkształca się w trakcie eksploatacji nawet w warunkach zmiennych temperatur i wilgotności. Dodatkowo wełna ROCKWOOL jest odporna na korozję biologiczną oraz środki chemiczne.
- Jest niepalna i ogniochronna – Wełna skalna jest niepalna – produkty ROCKWOOL są zaklasyfikowane w najwyższej klasie reakcji na ogień A1 – nie palą się, nie wytwarzają dymu ani płonących kropli. Ponadto wełna skalna jest ogniochronna – odporna na działanie ognia i temperatur pożarowych, dzięki czemu stanowi osłonę przeciwogniową. Produkty ROCKWOOL zwiększają odporność ogniową zaizolowanych konstrukcji, dając dodatkowe cenne minuty w trakcie ewentualnej akcji ratowniczej.
- Stanowi trwałą izolację termiczną – Wełna ROCKWOOL zimą zatrzymuje ciepło w budynku, latem zaś chroni przed upałem (niski współczynnik przewodzenia ciepła i odpowiednia grubość zastosowanego wyrobu oznacza wysoki opór cieplny R). Sprężystość oraz stabilność wymiarowa produktów ROCKWOOL sprawia, że ściśle przylegają do siebie, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych, czyli szczelin, przez które ucieka ciepło. Dzięki zastosowaniu skalnej wełny Rockwool możemy uniknąć instalowania kosztownej klimatyzacji.
- Ma właściwości wyciszające – Skalna wełna pełni rolę doskonałej izolacji akustycznej i tłumi hałas, skutecznie wyciszając wnętrza pomieszczeń. Produkty ROCKWOOL zwiększają izolacyjność akustyczną przegród dla dźwięków rozchodzących się w powietrzu oraz powstałych w wyniku uderzenia.
- Jest paroprzepuszczalna – Dzięki włóknistej strukturze skalna wełna ROCKWOOL swobodnie przepuszcza parę wodną. W efekcie, stosując ją w przegrodach zewnętrznych, unikamy zawilgocenia oraz zyskujemy zdrowy i przyjemny mikroklimat pomieszczeń.
- Jest odporna na wilgoć – Wełna ROCKWOOL jest trudnozwilżalna, czyli hydrofobowa (woda spływa po powierzchni wełny – nie wnikając do wewnątrz) i dodatkowo nie chłonie wilgoci z powietrza (ma znikomą wilgotność sorpcyjną).
Proces produkcyjny wełny mineralnej
Podstawowymi surowcami w procesie produkcji skalnej wełny mineralnej są przede wszystkim bazalt i gabro. Proces wytwarzania skalnej wełny ROCKWOOL rozpoczyna się od odmierzenia właściwych proporcji surowców i umieszczenia ich w specjalnym żeliwnym piecu, w którym koks, stosowany jako paliwo, podczas spalania wytwarza wysoka temperaturę, wynoszącą ok. 1400 – 1500°C. W takiej temperaturze skały mineralne (bazalt i gabro) przyjmują postać płynnej lawy. Powstała w wyniku stopnienia płynna masa skalna wypływa z pieca i grawitacyjnie opada na dyski kręcące sie z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Dyski rozbijają surówkę, przekształcając ja we włókna, które są schładzane powietrzem i zbierane w komorze osadczej w postaci kobierca wełny. Podczas tworzenia się włókien dodawane jest lepiszcze i środki hydrofobowe. Z komory osadczej kobierzec wełny kierowany jest na linię technologiczną, gdzie jest formowany przez ściskanie oraz zaburzanie włókien w wielu kierunkach.
Następnie wełna mineralna przechodzi przez komorę polimeryzacyjną, w której jest podgrzewana do temperatury wynoszącej około 200°C – po to, aby w końcowym procesie nastąpiła pełna polimeryzacja dodanych żywic i stabilizacja materiału przed jego końcową obróbką. Kobierzec wełniany jest chłodzony. Na końcu linii następuje cięcie wełny do określonych w planie produkcyjnym wymiarów, a następnie pakowanie w folię. W ostatnim etapie pakiety z płytami lub rolkami trafiają do magazynu.
Charakterystyka strukturalna, rozmiarowa i wagowa produktów finalnych zależy od parametrów i nastaw linii produkcyjnej. Możliwa jest dalsza przeróbka wyrobów poza podstawowym ciągiem technologicznym.
Istotną częścią procesu produkcyjnego wełny ROCKWOOL jest recykling. Sto procent odpadów produkcyjnych jest przerabiana na brykiety i ponownie wykorzystywana jako materiał wsadowy – surowiec.
Komfort akustyczny
Powszechne stosowanie twardych elementów budowlanych w nowoczesnej architekturze wzmaga problemy z przenoszeniem hałasu do wewnątrz pomieszczeń.
Wełna mineralna Rockwool posiada własności absorbujące i wytłumiające fale dźwiękowe .
Wyroby z niej produkowane są więc stosowane tam, gdzie konieczne jest wytłumienie ogłuszającego hałasu urządzeń lub działalności człowieka, a także w miejscach, w których mają być zapewnione sprzyjające warunki do prowadzenia konwersacji.

www.ursa.pl Płyta izolacyjna URSA KDP 2/V z mineralnej wełny szklanej; pokryta jednostronnie welonem szklanym w kolorze czarnym komprymowana; paroprzepuszczalna, włókna hydrofobizowane.
Zastosowanie:- izolacja ścian zewnętrznych ze szczeliną wentylacyjną w konstrukcjach fasadowych bez ograniczeń wysokości- izolacja murów warstwowych i hal stalowych- izolacja konstrukcji drewnianych lub metalowych budownictwa szkieletowego
Własności:
Współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,035 W/m K
– Materiał niepalny; kl. A2d0s1 wg EN 13 501-1
– Laminowana jednostronnie welonem szklanym spełniającym rolę wiatroizolacji- Oznakowanie wg PN-EN 13162: MW-EN 13162-T3-DS(T+)-WL(P)-MU1-AF5
Wodoodporne płyty ekstrudowane, typu N-III-L, produkowane na bazie CO2
Zastosowanie jako izolacja cieplna:- ścian piwnic, cokołów, ław fundamentowych- dachów odwróconych, stropów, podłóg na gruncie
Własności:- wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu – 300 kPa- wykończenie boków – zakładkowe- powierzchnia – gładka- współczynnik przewodności cieplnej λ= 0,034 – 0,038 W/mK
Aprobaty i certyfikaty:- Aprobata Techniczna ITB-AT-15-3489/2005- Certyfikat zgodności z PN-EN 13164

www.isover.pl
Polterm Max Plus
Płyta w wełny mineralnej otrzymanej z włókien skalnych pokryta czarnym welonem szklanym.
Zastosowanie
– izolacja cieplna i akustyczna ścian osłonowych ocieplanych metodą ciężką suchą oraz fasad wentylowanych pod okładziny elewacyjne z kamienia, szkła, blachy, itp.
Warstwa welonu szklanego na powierzchni płyty podnosi właściwości hydrofobowe materiału izolacyjnego oraz pełni rolę wiatroizolacji. Krótkotrwała nasiąkliwość wodą metodą częściowego zanurzenia:<= 0,5 kg/m2.
Klasyfikacja
Polska Norma PN-EN 13162:2002
Klasyfikacja ogniowa: A1
Parametry
Współczynnik przewodzenia ciepła: λD = 0.035 W/mK