Materiały elewacyjne

Kamień

ELEWACJE KAMIENNE

kamień na elewację

płyty kamienne elewacja

Elewacje kamienne są od dawna dostępne na polskim rynku. Stosowane są chętnie ze względu na szeroką paletę kolorów, tekstur, oraz różnorodnym możliwościom obróbki (szlifowanie, polerowanie, piaskowanie itp.). Są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, więc nie wymagają częstej konserwacji. W przypadku uszkodzenia części elewacji wystarczy wymienić pojedynczy, uszkodzony element bez konieczności całkowitego demontażu okładziny. Elewacja kamienna optycznie podnosi rangę budynku w stosunku do obiektów go otaczających.

Sposoby mocowanie elewacji kamiennych:

  • pośredni montaż na sucho

Elementy kamienne montowane są do ściany za pomocą rusztów z aluminium, stali nierdzewnej lub stali zabezpieczonej antykorozyjnie. Ruszty te przenoszą obciążenia na nośne elementy budynku gdy bezpośrednie mocowanie do ścian jest niezalecane ze względu na nieskuteczność zakotwienia (ściany wykonane z materiałów innych niż cegła i beton).To jedna z najnowocześniejszych metod montażu – okładziny można montować we wszystkich płaszczyznach. Szkielet do mocowania okładziny zawieszony jest na konstrukcji nośnej budynku lub jest elementem samonośnym, niezależnym od podparcia – pozwala to uzyskać zróżnicowane formy elewacji.    Płyty kamienne montuje się do rusztu przy pomocy spawanych lub przykręcanych kotew, pozostawiając szczelinę powietrzną (2-5 cm) między okładziną a warstwą termoizolacji.

  • bezpośredni montaż na sucho

Elementy kamienne montowane są przy użyciu kotew ze stali nierdzewnej (np. kotew DT) mocowanych do podłoża przy pomocy kołków rozporowych). Dużą zaletą tej metody jest możliwość wykonywania tego typu elewacji również podczas temperatur ujemnych. Elewacje można też mocować na wykonanych z płaskownika kotwach, pod warunkiem że ściana wykonana jest z cegły pełnej lub z betonu.

  • bezpośredni montaż na mokro

Elementy kamienne montowane są na kotwach ze stali nierdzewnej. Kotwy te wprowadza się do uprzednio wywierconych w podłożu otworów i mocuje się przy użyciu zaprawy.

  • montaż na kleju

Podłoże pokrywane jest preparatem gruntującym który je wzmacnia. Elementy kamienne montowane są przy użyciu odpowiedniego kleju, a następnie spoinowane. Na gotową elewację nakłada się impregnat chroniący przed szkodliwym działaniem wody. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów montażu, dodatkowo pozwalający na wykonywanie najbardziej nawet dekoracyjnych elewacji. Sposób montażu uzależniony jest od wytrzymałości podłoża stanowiącego element nośny. Jeśli podłoże jest mocne (beton min. B20, cegła o wytrzymałości min. 10MPa) to stosuje się montaż bezpośredni. Jeśli podłoże jest słabe (np. ściana wykonana z betonu komórkowego) – stosujemy montaż pośredni na konstrukcji rusztowej powiązanej z elementami budynku o wystarczającej wytrzymałości (np. wieńce).

Główne materiały kamienne stosowane do wykonywania elewacji to:

1. Granity i sjenity

Właściwości:    nienasiąkliwe;    mrozoodporne;    odporne na działanie wilgoci;    odporne na wpływy atmosferyczne;    nienasiąkliwe;    twarde;    wytrzymałe;    odporne na ścieranie;    trwałe;    łatwo poddają się obróbce;    powierzchnia może być surowa, boniowana, szlifowana, polerowana, groszkowana, promieniowana;    struktura: ziarnista;    kolorystyka:        granity – szare, żółte, zielone, brązowe, czerwone, różowe;        sjenity – ciemnoszare; Zastosowanie:    płyty i płytki elewacyjne;    wapienie (potocznie nazywane marmurami) Właściwości:    mało odporne na warunki atmosferyczne;    miękkie;    porowate;    nie poddają się polerowaniu;    wapienie lekkie są podatne na obróbkę;    wapienie zbite mają lepsze właściwości techniczne i dekoracyjne;    kolorystyka: od bieli do szarości; Zastosowanie:    lekkie – występują w postaci kształtek i płytek okładzinowych;    zbite – występują w postaci elementów łupanych i niewypolerowanych płytek;

2. Marmur właściwy

Właściwości:    podatny na obróbkę;    podatny na polerowanie;    trwały;    średnio twardy;    o wysokiej nasiąkliwości;    z czasem tracą intensywność barw i matowieją;    kolorystyka: białe, beżowe, szare, różowe, żółte, czerwone, ciemnoszare, czarne; Zastosowanie:    mniej nasiąkliwe odmiany można stosować w miejscach mało eksploatowanych;    trawertyn Właściwości:    ścieralny;    porowaty;    mało nasiąkliwy;    mało wytrzymały na ściskanie;    struktura – zróżnicowana w zależności od miejsca występowania;    kolorystyka: od białego i beżowego, przez żółć i czerwień po brąz; Zastosowanie:    jako okładziny pionowe, zwykle po pokryciu żywicą lub zaszpachlowaniu zaprawą cementową;

3. Piaskowiec

piaskowiec elewacja

mocowanie piaskowca na elewacji

Właściwości:    matowy, niepodatny na polerowanie ( z wyjątkiem niektórych odmian);    łatwy w obróbce;    szlifowalny;    mrozoodporny;    niezbyt wytrzymały;    nasiąkliwy;    ścieralny;    kolorystyka: kremowy, jasnoszary, żółty, brązowy, czerwony; Zastosowanie:    głównie jako okładziny pionowe na elewacje i podmurówki; Asortyment dostępnych wyrobów jest niesłychanie duży. Elewacje można wykonywać z płyt, płytek, kamienia łupanego, otoczaków itp. Dostępne są także elementy imitujące kamień. 

Żródło: elewacje.pl


Elewacje kamienne mocowane na stelażu to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę naturalnego kamienia z wytrzymałością i trwałością stelaży metalowych. Dzięki temu, elewacje te są nie tylko piękne, ale także odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Są one coraz częściej wybierane zarówno do budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych, a także do renowacji zabytkowych obiektów.

kotwa elewacyjna montaż

mocowanie elewacji kamień

Technologia mocowania wentylowanych fasad kamiennych na stelażu polega na zamocowaniu specjalnych profili stalowych do ściany budynku, na które następnie montuje się płyty kamienne. Profile te są zazwyczaj wykonane ze stali ocynkowanej, która jest odporna na korozję. Płyty kamienne są mocowane do profili za pomocą specjalnych klamer lub wkrętów. W zależności od rodzaju kamienia i wymagań estetycznych, płyty mogą być montowane na równi z powierzchnią profili lub mogą wystawać przed ich powierzchnię.

Elewacje kamienne mocowane na stelażu mają wiele zalet. Po pierwsze, są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Po drugie, dają dużą swobodę w kwestii wyboru rodzaju i koloru kamienia. Po trzecie, są stosunkowo łatwe w montażu, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi technikami murarskimi. Wadą może być natomiast konieczność regularnej konserwacji, która polega przede wszystkim na czyszczeniu powierzchni kamienia i kontrolowaniu stanu profili stalowych.

Proces montażu elewacji kamiennych na stelażu rozpoczyna się od przygotowania ściany budynku, która musi być czysta, sucha, równa i powinna posiadać ponadprzeciętną nośność uwzględniającą ciężar kamienia. Następnie montuje się profile stalowe, do których przykręca się płyty kamienne. Po zamocowaniu wszystkich płyt, należy je zaimpregnować specjalnym środkiem, który zabezpiecza kamyk przed działaniem wody i zanieczyszczeń.

impregna soproKonserwacja elewacji kamiennych mocowanych na stelażu polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu powierzchni kamienia. Można do tego używać miękkiej szczotki i ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu. W przypadku silnych zabrudzeń można zastosować specjalne środki do czyszczenia kamienia. Ponadto, co kilka lat warto sprawdzić stan profili stalowych i ewentualnie pokryć je nową warstwą ochronnej farby antykorozyjnej.

Fasady kamienne mocowane na stelażu to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i podczas renowacji zabytków. Dzięki zastosowaniu trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, takie elewacje są inwestycją na lata.

Jak zabezpieczyć kamień elewacyjny przed graffiti i jak czyścić graffiti?

Aby zabezpieczyć kamień elewacyjny przed graffiti, można zastosować specjalny preparat ochronny. Ten preparat tworzy niewidzialną powłokę, która zatrzymuje graffiti, nie pozwalając mu wniknąć w głąb podłoża. Dzięki temu malunki można szybko i skutecznie usunąć, korzystając z ciepłej wody.

impregnatJeśli chodzi o usuwanie graffiti, najpopularniejszym sposobem jest ich zamalowywanie. Nakładanie farby na graffiti jest metodą stosunkowo tanią, łatwą, ale też bezpieczną dla większości podłoży. Jednakże, może to być czasochłonne, ponieważ najczęściej jednej warstwy farby nie wystarcza do pokrycia malunków, wymagane jest więc kilkukrotne malowanie.

Innym sposobem jest użycie środków chemicznych na bazie rozpuszczalników. Ich wybór jest spory i dotyczy również mocy. Im mocniejszy preparat, tym szybciej wyczyści napis, istnieje jednak ryzyko, że jednocześnie zniszczy również elewację.

W przypadku trudności z usunięciem graffiti, można zatrudnić profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji. Dysponują one odpowiednim sprzętem i wiedzą, jakie specjalistyczne środki powinni użyć pracownicy, aby osiągnąć jak najlepszy efekt i nie zniszczyć danej powierzchni.

Czy elewacja z piaskowca jak nasiąknie wodą jest odporna na mróz i czy jest bezpieczna na odpadanie płyt?

płyty kamienne fasada wentylowana

płyty elewacyjne kamień

Elewacja z piaskowca jest odporna na mróz i działanie kwaśnych związków chemicznych zawartych w atmosferze. Jednakże, piaskowiec w stanie surowym przepuszcza wodę i inne płyny, dlatego wymaga wcześniejszej impregnacji. Impregnacja tworzy na powierzchni kamienia warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wody do jego wnętrza. Dzięki temu, nawet jeśli piaskowiec nasiąknie wodą, jest odporny na mróz.

Co do bezpieczeństwa, płyty z piaskowca są mocowane do ściany za pomocą specjalnych profili stalowych. Dzięki temu, są one stabilne i bezpieczne. Jednakże, jak każdy materiał budowlany, wymagają regularnej kontroli i konserwacji. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek oznaki uszkodzeń lub luzowania się płyt, powinieneś skontaktować się z fachowcem.

Jak usuwać glony z elewacji z piaskowca?

Aby usunąć glony z elewacji z piaskowca, można podjąć następujące kroki:

  1. Mechaniczne czyszczenie elewacji: Pierwszym krokiem jest mechaniczne usunięcie glonów z elewacji. Można do tego użyć myjki wysokociśnieniowej lub narzędzi ręcznych – pędzla lub szpatułki. Czyszcząc mechanicznie ściany, należy uważać, aby nie uszkodzić powierzchni elewacji, dlatego lepiej nie pocierać ich zbyt mocno szczotką i delikatnie skrobać szpatułką. Gdy ściany wymagają oczyszczenia myjką ciśnieniową, najlepiej ustawić ją na niższe ciśnienie, aby uniknąć rozpryskiwania glonów i pleśni.
  2. Odkażanie ścian: Drugi etap to odkażenie ścian, ponieważ mechaniczne usunięcie nalotów nie zlikwiduje wszystkich zarodników. Do tego celu stosuje się specjalne odkażacze. Na oczyszczone i suche powierzchnie ścian należy obficie nanieść środek dezynfekujący. Można tego dokonać za pomocą pędzla malarskiego, wałka lub urządzenia natryskowego, którym może być także zwykły opryskiwacz ogrodowy. Kiedy elewacja nasiąknie preparatem, przy użyciu twardej szczotki usuwamy wszelkie zabrudzenia, które nadal są widoczne na powierzchni.
  3. Malowanie: Odpowiednio oczyszczoną i zabezpieczoną elewację można pokryć farbą po dokładnym wyschnięciu środka grzybobójczego. Farba powinna być produktem z dodatkiem biocydów, które skutecznie przeciwdziałają powstawaniu korozji biologicznej. Szczególnie polecane do ścian zewnętrznych zaatakowanych przez glony są farby silikatowe i silikonowe, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na mikroorganizmy i grzyby.

Czy impregnaty do elewacji kamiennych takie jak: odkażacze, impregnaty, środki dezynfekujące, środki grzybobójcze, biocydy są GreenBuilding?

ekologiaPreparaty do elewacji kamiennych, takie jak odkażacze, impregnaty, środki dezynfekujące, środki grzybobójcze, biocydy, mogą być różne pod względem składu i wpływu na środowisko. Niektóre z nich mogą być bardziej ekologiczne i zgodne z zasadami budownictwa zrównoważonego, czyli tzw. “Green Building”, podczas gdy inne mogą zawierać substancje, które są szkodliwe dla środowiska.

Na przykład, impregnaty do kamienia naturalnego są zazwyczaj bezbarwne środki, tworzone na bazie żywic silikonowych. Silikon jest związkiem organicznym, więc te produkty mogą zawierać LZO. Są one stosowane do zabezpieczania kamienia przed wchłanianiem wilgoci i innych niepożądanych substancji, takich jak tłuszcz. Impregnaty te tworzą na powierzchni kamienia warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wody do jego wnętrza. Jednakże, nie wszystkie impregnaty są ekologiczne i niektóre z nich mogą zawierać substancje, które są szkodliwe dla środowiska.

Podobnie, środki grzybobójcze i biocydy są stosowane do zwalczania glonów i pleśni na elewacjach, ale niektóre z nich mogą zawierać substancje, które są szkodliwe dla środowiska.