Pomysły na elewację

Montaż płyt elewacyjnych na klej czy na nity ?

Elewacja wentylowana na nity i na klej.

Jest to jedno z pytań, które stawia sobie inwestor decydując się na elewację wentylowaną.
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie przyjrzyjmy się bliżej obu systemom montażu uwzględniając: estetykę wykonania, łatwość montażu, cenę, trwałość.

Zaczniemy jednak od słowa wstępu.

 

Equitone

fasady wentylowane

Wybierając elewację wentylowaną mamy do wyboru wiele ozdobnych płyt takich jak: płyty włókno- cementowe np.Equitone –  Euronit , Cembrit,  płyty HPL np.  Trespa , płyty HPL fornirowane drewnem np.  Prodema , płyty z włókien kamiennych  Rockpanel , płyty betonowe jak Fibre C itd.

rockpanel kameleonWszystkie te płyty możemy montować zarówno w systemie nitowym, jak i klejowym.
Montaż na nity ( lub wkręty) to system mocowania punktowego.
System klejowy to zestaw produktów do niewidocznego montowania fasad wentylowanych. Zestaw ten opiera się na elastycznym kleju poliuretanowym, preparacie odtłuszczającym, primerach oraz taśmie wstępnego montażu. Każdy
ze składników zestawu spełnia określone zadanie. Godnym polecenia jest np. system do klejenia płyt elewacyjnych SIMSON FIRMY BOSTIK lub SIKA TackPanel.

Estetyka wykonania

W tej kategorii wygrywa z pewnością montaż na klej, gdyż na powierzchni montowanej płyty nie ma żadnych dodatkowych widocznych elementów, które mogłyby zakłócać estetykę budynku. Ponadto mocowanie na klej daje dużą swobodę w projektowaniu fasad. Projektanci nie muszą się ograniczać do jednego materiału, lecz mogą korzystać z szerokiej gamy dostępnych na rynku tworzyw i łączyć je ze sobą w niemal dowolny sposób.
Natomiast połączenie płyty z podkonstrukcją za pomocą nitów wiąże się z widocznością metalowego elementu, który ma średnicę około 16 mm i odstaje od montowanej płyty na około 2mm. W tym miejscu należy dodać, iż dużą
zaletą jest fakt, iż nity są malowane proszkowo w tym samych kolorze co płyta i z odległości już kilku metrów są zupełnie niewidoczne.

Łatwość montażu

Istotną różnicą w opisywanych systemach jest sposób montażu. W przypadku montażu nitowego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego rozstawu pomiędzy nitami zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Zazwyczaj jest to 60 cm, często jednak producenci płyt podają swoje wytyczne, co do rozstawu nitów i do tych wytycznych należy się zastosować. Dodatkowym atutem montażu na nit, jest możliwość demontażu płyty i jej ponownego zamontowania już po właściwym jej ustawieniu. W przypadku, gdy płyta jest źle zamocowana i ją demontujemy, mamy możliwość jest ponownego wykorzystania. Montaż nitowy jest możliwy o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne.
Montaż w systemie klejowym ma natomiast pewne ograniczenia, głównie wynikające z warunków pogodowych. Nie ma bowiem możliwości przyklejania płyt podczas opadów deszczu lub śniegu. Płyty na klej możemy mocować tylko
wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 5°C, a wilgotność powietrza nie przekracza 75%. Podane wytyczne dotyczą zarówno momentu, w którym odbywa się montaż, jak również okresu 24 godzin przed , jak i po montażu.
Zdarza się również, iż producenci płyt podają swoje wytyczne dotyczące temperatury i wilgotności powietrza podczas montażu. Ponadto, montaż na klej nie może być stosowany na budynkach powyżej 25 m wysokości.
Montaż elewacji w systemie klejowym może być wykonywany jedynie przez ekipy montażowe, które przeszły odpowiednie przeszkolenie.
W przypadku montażu na klej, płyta źle przyklejona i zdementowana nie nadaje się już do ponownego wykorzystania.

Cena

Elewacja wentylowana fasada equitone plyty, drewno elewacja

Biorąc pod uwagę montaż 1 m2 płyty i porównując oba systemy – zakup nitów to połowa kosztów zakupu systemu klejowego.
W przypadku montażu na klej , należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak: zwiększona ilość roboczogodzin ekipy montującej. Każda bowiem warstwa systemu klejowego naniesiona na płytę musi „swoje odczekać” czyli wyschnąć.
Zwiększona ilość roboczogodzin to wydłużony czas zatrudniania ekipy montażowej, dodatkowe noclegi. Do tego dochodzą jeszcze niekorzystne warunki pogodowe powodujące liczne przestoje w montażu.

Trwałość

Montaż płyt na nity kojarzy się nam z pewnością jako trwała konstrukcja. I tak jest faktycznie.
Myśląc o montażu na klej tej pewności już nie mamy, ale czy słusznie ?
Zdecydowanie NIE! Montaż w systemie klejowym również może być trwały i nie ma potrzeby martwić się , czy aby płyta klejona nie odpadnie. Należy jednak wspomnieć, iż w tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowo
wykonany montaż według wytycznych producenta kleju. Nie ma możliwości klejenia według własnego pomysłu lub z pominięciem któregokolwiek kroku montażu.

Uwzględniając powyższe informacje mamy już pewność, iż system klejowy staje się tak samo trwały jak montaż na nity. Reasumując, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, który system montażu jest lepszy. Zarówno montaż na nity, jak i na klej jest z pewnością trwały i godny polecenia. Każdy system ma zarówno zalety, jak i wady. Jaki system Państwo wybierzecie – zależy to już od was samych.

Podsumowanie:

Montaż płyt elewacyjnych na klej czy na nity? Wybór kluczowy dla estetyki i trwałości budynku

Elewacje wentylowane stały się popularnym rozwiązaniem architektonicznym, pozwalając inwestorom na wybór spośród różnorodnych materiałów i stylów. Jednym z kluczowych dylematów, z jakim muszą się zmierzyć, jest wybór systemu montażu: czy zdecydować się na klej czy też na nity? Oto główne kwestie, które warto rozważyć przed podjęciem tej istotnej decyzji.

**1. Estetyka wykonania:

  • Montaż na klej: Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie fasady bez dodatkowych widocznych elementów, montaż na klej jest doskonałym wyborem. Eliminuje on konieczność widocznych nitów, co pozwala na uzyskanie gładkiej i nowoczesnej powierzchni.
  • Montaż na nity: Wprowadza widoczność metalowych elementów, co może wpłynąć na estetykę. Jednak malowanie nitów na kolor płyty minimalizuje ich widoczność z daleka.

2. Łatwość montażu:

  • Montaż na klej: Zapewnia dużą swobodę w projektowaniu fasady, umożliwiając korzystanie z różnych materiałów. Jednakże, montaż na klej wiąże się z pewnymi ograniczeniami pogodowymi. Konieczne jest przeprowadzenie go przy temperaturze powyżej 5°C i wilgotności powietrza poniżej 75%. Dodatkowo, montaż ten jest zalecany jedynie na budynkach do 25 metrów wysokości.
  • Montaż na nity: Jest możliwy o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto, istnieje możliwość demontażu i ponownego montażu płyt, co może być istotne przy ewentualnych poprawkach lub zmianach.

3. Cena:

  • Montaż na klej: Wiąże się z wyższymi kosztami, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zwiększoną ilość roboczogodzin, noclegi ekipy montującej oraz dłuższy czas związany z oczekiwaniem na schnięcie kleju.
  • Montaż na nity: Jest tańszy, zarówno jeśli chodzi o zakup materiałów, jak i czas montażu.

4. Trwałość:

  • Montaż na klej: Jeśli zastosowane są odpowiednie materiały i procedury montażowe, system klejowy może być równie trwały co montaż na nity. Kluczowe jest precyzyjne i zgodne z zaleceniami producenta wykonanie każdego kroku.
  • Montaż na nity: Kojarzy się z trwałą konstrukcją, ale trwałość obu systemów jest zbliżona, pod warunkiem właściwego zastosowania.