Materiały elewacyjne

Sika – kleje elewacyjne

logo-sika-kleje-elewacyjne-warszawa

System klejowy Sikasika_logo_polska_tackPanel Sika kleje elewacyjne TackPanel

www.sika.pl

Wykorzystywany do mocowaniu płyty okładzinowej do pod-konstrukcji. Generalnie używany do montażu płyt: włókno-cementowych, HPL, aluminiowych, kamiennych.

System SIKA składa się z elementów : primera, cleanera, taśmy wstępnego wiązania, kleju elewacyjnego.

Pierwszym etapem montażu jest czyszczenie profili aluminiowych przy użyciu Sika Cleanera 205 który występuje w opakowaniach 1 litr, następnie na profil należy nałożyć warstwę Sika Tack Panel Primera który występuje w opakowaniach 1 litr. Kolejnym krokiem jest przygotowanie powierzchni płyty. Musi być czysta, sucha, wolna od pyłu, należy więc mechanicznie usunąć wierzchnią warstwę osadu. Zależnie od rodzaju okładziny stosuje się różne składniki systemu. Sika do czyszczenia chemicznego paneli. Najczęściej powierzchnię czyści się za pomocą Sika Cleaner 205 i przemywa Sika Tack Panel Primerem.

Kolejnym etapem jest rozłożenie ścieżki Sika Tack Panel fixing tape sprzedawanej w rolkach po 30 mb wzdłuż profili aluminiowych oraz ścieżki kleju Sika Tack Panel.

Klej Sika Tack Panel jest sprzedawany w foliach do wyciskania pistoletem o objętości 600 ml. Ostatnim etapem jest przyłożenie odpowiednio przygotowanej płyty okładzinowej. Klej systemu Sika Tack Panel występuje standardowo w kolorze czarnym, ale jest również dostępny w kolorze białym.

Jednoskładnikowy klej silikonowy do klejenia paneli w fasadach wentylowanych

SikaTack® Panel-50 jest stabilnym, jednoskładnikowym klejem silikonowym o konsystencji pasty do spoin strukturalnych w fasadach wentylowanych oraz okładzinach ścian wewnętrznych pomiędzy pionową konstrukcją nośną a panelami poddawanymi obciążeniom dynamicznym i statycznym oraz podwyższonej temperaturze fasady. Utwardza się pod wpływem wilgoci atmosferycznej tworząc trwały elastomer. SikaTack® Panel-50 jest elementem systemu SikaTack® Panel do ekonomicznego, niewidocznego mocowania fasad wentylowanych.

SikaTack® Panel-50 nadaje się do zastosowań konstrukcyjnych w fasadach wentylowanych i okładzinach ścian wewnętrznych pomiędzy pionowo zamontowaną konstrukcją nośną a panelami elewacyjnymi poddawanymi obciążeniom dynamicznym i statycznym oraz podwyższonym temperaturom. Podłoża odpowiednie do anodowanego i powlekanego aluminium, szkła, kompozytów metalowych, laminatów wysokociśnieniowych i materiałów ceramicznych. Ten produkt jest przeznaczony wyłącznie dla potencjalnych użytkowników. Wymagane badania w określonych warunkach w celu sprawdzenia trwałości i kompatybilności materiałowej.

 


Sika poleca artykuł o systemie SIKA TACK PANEL SYSTEM:

SIKA TACK PANEL SYSTEM

6_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowaneFasady wentylowane to coraz częściej stosowane rozwiązanie architektoniczne, które pozwalają na poprawę estetyki i podwyższenia standardów wyglądu zewnętrznego budynku. Fasady wentylowane zmieniają wygląd budynku, odświeżają go pozwalając na dostosowanie budynku do koncepcji architektonicznej otoczenia.

Różnorodność materiałów elewacyjnych wykorzystywanych w fasadach pozwala na swobodę projektowania. Zastosowanie znajdują panele z kamienia naturalnego, płyty ceramiczne, a także płyty warstwowe (Alucobond, Reynobond, Alcopla). Powszechnie stosowane są systemy mocowania punktowego, takie jak nity czy wkręty. Płyty ceramiczne mocowane są przy wykorzystaniu metalowych klipsów, natomiast kamień naturalny mocuje się przy pomocy nawiercanych kotew (tzw. „suchy montaż”).4_16_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowane Firma SIKA wprowadziła na rynek zestaw produktów do niewidocznego montowania fasad wentylowanych. Zestaw ten opiera się na elastycznym kleju poliuretanowym, preparacie odtłuszczającym, primerach oraz taśmie wstępnego montażu. Każdy ze składników zestawu spełnia określone zadanie. Środek odtłuszczający ma za zadanie oczyszczenie powierzchni podkonstrukcji. Primery przygotowują powierzchnię podkonstrukcji i paneli elewacyjnych tak, by cechowała je zwiększona przyczepność kleju. Taśma wstępnego montażu zapewnia stabilizację panelu elewacyjnego po aplikacji. Jednocześnie utrzymuje odpowiednią grubość spoiny klejowej, zapewniając optymalne parametry wytrzymałościowe kleju. Klej posiada właściwości elastyczne, z czego wynika wiele zalet tego rodzaju połączenia.9_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowane

Jakie zalety ma połączenie elastyczne?

Klej, dzięki elastyczności, pozwala na łączenie ze sobą różnych materiałów. W sukurs przychodzą primery, czyli środki gruntujące, zwiększające przyczepność kleju do podłoża. Sika ma w swojej ofercie środki gruntujące do wielu rodzajów materiałów, aluminium, stali, stali ocynkowanej, stali powlekanej, drewna. Pozwala to na montowanie fasad przy wykorzystaniu wielu materiałów budowlanych i daje wiele korzyści, jak np.: oszczędności materiałowe w przypadku fasad z kamienia naturalnego. Klej elastyczny zapobiega koncentracji naprężeń (fot. 1). Rozkłada naprężenia na całej długości spoiny, co powoduje, że są one relatywnie niższe niż naprężenia występujące w analogicznym przypadku montowanym punktowo. Odkształcalność powrotna kleju sprawia, że połączenie absorbuje naprężenia dynamiczne (parcie, ssanie wiatru jako funkcja w czasie). Dzięki klejeniu nie pojawia się konieczność nawiercania płyt ceramicznych. Elastyczne właściwości kleju ograniczają wpływ działania temperatury na panele elewacyjne (fot. 2) (fot. 3), gdyż poziom elastyczności kleju znacznie przewyższa wartość współczynnika rozszerzalności cieplnej materiałów elewacyjnych. 12_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowane11_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowane 

Klejenie pozwala na instalację paneli zarówno na placu budowy jak i na przygotowanie prefabrykowanych elementów w warsztacie. Jest bardziej ekonomiczne. Klejenie elastyczne obniża też koszty podkonstrukcji poprzez eliminację jej poprzecznych elementów. Likwiduje widoczne elementy mocujące, co znacznie wpływa na estetykę elewacji (fot. 4). Taki sposób mocowania znacznie obniża koszty pracy ponieważ do zamocowania panelu wystarczy jeden pracownik.   13_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowane14_sika_m3ziolek_elewacje_wentylowane

Mocowanie elastyczne daje dużą swobodę w projektowaniu fasad. Projektanci nie muszą się ograniczać do kilku materiałów lecz mogą korzystać z szerokiej gamy dostępnych na rynku tworzyw i łączyć je ze sobą w niemal dowolny sposób. Jakość tych produktów potwierdzona została w wielu realizacjach na terenie wielu krajów. Wielu producentów paneli elewacyjnych zaufało Sika Tack Panel System i wprowadziło go jako rozwiązanie systemowe opracowując odpowiednie aprobaty. Wśród nich są: Equiton Eternit AG, Keraion, Marazzi, Cetris i inni. Klej nie powoduje powstania korozji galwanicznej na styku różnych materiałów (np. połączenie Alucobond -podkonstrukcja stal ocynkowana – fot. 5, 6, 7, 8) 

 

Daniel Wiśniewski

Sika Poland


 Ulotka Sika Tack Panel System:

ulotka_sika_tack_panel_system_m3ziolek_klej_elewacyjnySikaTack® Panel System – niewidoczne klejenie płyt elewacyjnych w fasadach wentylowanych

Zasada konstrukcji fasady wentylowanej

Pomimo dużego wysiłku włożonego w odpowiednie zabezpieczenie elewacji, woda może stosunkowo łatwo przeniknąć przez nieszczelności w fasadzie budynku. W typowych fasadach, woda opadowa może wnikać poprzez połączenia i szczeliny w wyniku działania wiatru oraz powstałych różnic między ciśnieniem zewnętrznym i wewnętrznym. Konstrukcja fasady wentylowanej pozwala pokonać te problemy, dzięki zjawisku wyrównywania ciśnień. Dzięki temu, struktura budynku staje się odporna na warunki pogodowe poprzez uniemożliwienie wodzie opadowej przenikania przez fasadę.

Korzyści wynikające z zastosowania fasady wentylowanej

Konstrukcja fasady wentylowanej została opracowana w latach 40-tych ubiegłego wieku, a w latach 70-tych była już szeroko stosowana w Europie i Kanadzie. Jest to wypróbowany i przetestowany system poparty wieloletnim doświadczeniem, lekki i łatwy w montażu i obecnie szeroko stosowany. Głównymi atutami całego systemu fasady wentylowanej z okładzinami elewacyjnymi, zarówno dla nowych jak i remontowanych budynków są:

  •  polepszenie estetyki fasady budynku dzięki szerokiej gamie dostępnych wykończeń z płyt elewacyjnych
  • odporność budynku na warunki pogodowe przy zachowaniu przepuszczalności pary wodnej
  • zwiększenie efektywności cieplnej budynku
  • wyjątkowa opłacalność
  • szybkość montażu dzięki rezygnacji z tzw. „mokrych” procesów technologicznych

Konstrukcja fasady wentylowanej

System fasady wentylowanej, oparty na zjawisku wyrównywania ciśnień, zwykle składa się z następujących elementów:

  •  zewnętrznych płyt elewacyjnych, stanowiących jednocześnie ekran przeciwdeszczowy, który– decyduje o wyglądzie zewnętrznym budynku– odbija krople deszczu, tak aby nie przedostały się do przestrzeni wewnętrznej– przenosi napór wiatru na ścianę poprzez system metalowego rusztu
  • wewnętrznej przestrzeni, gdzie– odprowadzana jest woda, która dostanie się przez ekran przeciwdeszczowy– jest miejsce na założenie izolacji termicznej– zachodzi cyrkulacja powietrza, które wentyluje i osusza izolację termiczną
  • głównej konstrukcji ściany, do której mocowana jest mechanicznie odpowiednia konstrukcja nośna fasady (metalowy ruszt), przenosząca napór wiatru.

Istnieje wiele sposobów łączenia okładzin elewacyjnych z metalowym rusztem nośnym. System SikaTack® Panel pozwala projektantom na realizację dowolnych projektów, dzięki zastosowaniu niewidocznego systemu mocowania paneli. Elastyczność systemu SikaTack® Panel połączona z dobrą przyczepnością do powierzchni różnego rodzaju paneli, kompensuje naturalne ruchy związane z rozszerzalnością termiczną różnych materiałów budowlanych, gwarantując trwałość zamocowania różnorodnych typów płyt elewacyjnych.

Ten pomysłowy i prosty system oferuje zarówno projektantom jak i wykonawcom wiele korzyści w porównaniu do mechanicznych sposobów niewidocznego montażu płyt elewacyjnych w fasadach wentylowanych.

SikaTack® Panel System jest odpowiedni do mocowania:

  • kompozytu
  • materiałów ceramicznych
  • laminatu wysokociśnieniowego HPL
  • płyt włóknisto-cementowych oraz wielu powierzchni metalowych i powlekanych proszkowo.
produkty_sika_tack_panel_m3ziolek_klej_elewacyjny_montaz

Sika kleje elewacyjne TackPanel

System tworzą:

  • Sika® Cleaner 205  Preparat do przygotowania powierzchni – promotor adhezji i ogólny odtłuszczacz przeznaczony dla nieporowatych powierzchni rusztu i płyt okładzinowych.
  • SikaTack® Panel Primer  Jednoskładnikowy, epoksydowo-poliuretanowy podkład pod klej. Tworzy czarną, odporną na promieniowanie UV powłokę oraz poprawia przyczepność kleju. Nadaje się do stosowania na podłoża gładkie jak i porowate.
  • Taśma dwustronna SikaTack® Panel Tape Taśma o grubości 3 mm, w czarnym kolorze, z pianki polietylenowej o zamkniętej strukturze komórek. Stosowana do wstępnego mocowania płyt elewacyjnych do czasu utwardzenia się kleju SikaTack® Panel. Zapewnia również uzyskanie odpowiedniej, równej, 3 mm warstwy kleju jako optymalnej dla kompensacji ruchów termicznych materiałów okładzinowych, oraz maskuje ścieżki kleju, które stają się niewidoczne w szczelinach dylatacyjnych.
  • Klej SikaTack® Panel  Jednoskładnikowy, utwardzany dostępem wilgoci atmosferycznej klej poliuretanowy, barwy kości słoniowej. Wytrzymały na ekstremalne obciążenia dynamiczne i skrajne warunki klimatyczne. Dostępny w opakowaniach miękkich 600 ml. Utwardzony staje się trwale elastyczny, przez co kompensuje rozszerzalność termiczną różnych materiałów budowlanych. Eliminuje naprężenia zmęczeniowe w miejscach mocowania płyt i zapobiega tworzeniu się mostków termicznych.

Graficzny rozkład naprężeń

itb_sika_at-15-8111_2009

Sika TackPanel klej elewacyjny Aprobata Techniczna

naprenia_sika_elewacjeZdjęcie nr 1 przedstawia elementy pod obciążeniem połączone łącznikami mechanicznymi. Największe naprężenia są wyraźnie  skoncentrowane wokół śrub i mogą prowadzić do powstania ekstremalnych odkształceń, a w końcowym efekcie do zniszczenia połączenia.

Zdjęcie nr 2 przedstawia elementy połączone klejem SikaTack® Panel. Przy identycznym obciążeniu naprężenia rozkładają się równomiernie wzdłuż całego połączenia stwarzając optymalne warunki pracy połączenia na całejjego długości.

Badanie trwałości połączenia – obciążenia statyczne i obciążeniewiatrem. Właściwości systemu jak: wyjątkowa siła klejenia czy dystrybucja naprężeń zostały potwierdzone przez niezależne laboratoria badawcze (Oxford Brookes University). Badania obciążenia wiatrem dały pozytywny wynik przy pięciokrotnie większym obciążeniu od maksymalnego obciążenia projektowego. SikaTack® Panel System został również przebadany w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie, gdzie potwierdzona została jego przydatność do mocowania płyt elewacyjnych z laminatu wysokociśnieniowego HPL, włóknisto-cementowych i ceramicznych. System uzyskał Aprobatę Techniczną ITB nr AT-15-8111/2009. Posiada również certyfikat BBA (British Board of Agrement) Nr 05/4218. 

logo_bba_certyfikat_sikaBadanie odporności na czynniki atmosferyczne (starzenia)

Badania starzeniowe przeprowadzono w Bouwcentrum Technology Limited w Holandii na płytach klejonych z użyciem systemu SikaTack® Panel, według kontrolowanej, przyspieszonej metody badawczej. Przyczepność systemu SikaTack® Panel porównano przed i po badaniu i nawet po 60 dniach testu (odpowiadającego 40-letniemu okresowi użytkowania) nie odnotowano istotnego obniżenia parametrów mechanicznych.


 monta_sika_Tack_panel_klej_oczyszczanie montaz_sika_Tack_panel_klej_aktywatormontaz_sika_Tack_panel_klej_tasma       1. Ramę nośną i powierzchnię płyty w miejscu klejenia należy zmatowić materiałem ściernym, a następnie starannie odtłuścić przy użyciu Sika® Cleaner 205 (tylko powierzchnie  nieporowate).Pozostawić do wyschnięcia(ok. 30 sek.)

2. Powierzchnię płyty w miejscu klejenia, oraz profil konstrukcji wsporczej pokryć cienką warstwą podkładu SikaTack® Panel Primer. Pozostawić do utwardzenia się materiału – ok. 30 minut (powierzchnia pozostaje aktywna nie dłużej niż 8 godzin).

3. Na pokryty podkładem profil konstrukcji nośnej przykleić taśmę SikaTack® Panel Tape. Taśma ta zapewnia tymczasowe mocowanie do czasu utwardzenia się kleju, zapewnia odpowiednią jego grubość i maskuje ewentualny wypływ nadmiaru kleju.


      montaz_sika_Tack_panel_klej_nakladanie Sika kleje elewacyjne TackPanel montaz_sika_Tack_panel_klej_plyty_elewacyjne montaz_sika_Tack_panel_klej_tasma_elewacyjna4. Używając wyciskacza z odpowiednio przyciętą końcówką nanieść trójkątną ścieżkę kleju SikaTack® Panel na profil wsporczy wzdłuż taśmy (od strony wewnętrznej licząc od krawędzi płyty). Pomiędzy taśmą a ścieżką kleju należy zachować odległość co najmniej 10 mm.

5. Usunąć zabezpieczenie z górnej części taśmy.

6. Jeżeli projekt przewiduje ukrycie poziomych dylatacji za pomocą pasków maskujących, należy je umieścić w odpowiedniej pozycji usuwając wcześniej w tych miejscach fragmenty ochronnej taśmy dwustronnej.


  

7. montaz_sika_Tack_panel_klej_plyta_hplmontaz_sika-tack-panel_klejeniemontaz_sika_tack_panel_klej_elewacyjny_9Bezzwłocznie mocować płyty okładzinowe na świeżo wyciśnięty klej SikaTack® Panel. W chwili, gdy płyta zostanie ustawiona w odpowiednim miejscu, mocno docisnąć do pozycji, w której zapewniony jest kontakt całej powierzchni taśmy dwustronnej z mocowanym elementem.

8. Montaż wszystkich klejonych elementów powinien być zakończony w czasie nie dłuższym niż 10 minut od nałożenia ścieżki klejowej. Dla uzyskania żądanych przerw dylatacyjnych można użyć odpowiednich podkładek dystansowych. W przypadku ciężkich elementów może być konieczne dodatkowe ich podparcie.

9. Po uzyskaniu wstępnej wytrzymałości kleju, należy usunąć wszelkie bloczki dystansowe i podkładki. Klej uzyskuje normową wytrzymałość po 48 godzinach.