Pomysły na elewację

Czy na domu jednorodzinnym warto robić elewację wentylowaną?

euronit equitone elewacja wentylowana

Nowoczesna elewacja z płyt Equitone  Trespa Fibre C  Rockpanel Prodema  Cembrit  Alucobond Laminam spiek kwarcowy

Odpowiedź jest jednoznaczna „tak, oczywiście że warto„!.

Tak naprawdę właśnie na budynkach mieszkalnych najsensowniej jest wykonywać elewacje wentylowane czyli tzw. elewacja z płyt.  Wtedy w pełni skorzystamy z ogromnych korzyści płynących z zastosowania właśnie takiego, a nie innego rozwiązania elewacji.
W budynkach z elewacją wentylowaną po prostu się dobrze mieszka. Są w nich warunki tworzące miła atmosferę w środku i wcale nie mówimy o względach estetycznych.
Budynki z elewacjami wentylowanymi mniej się nagrzewają i mniej wychładzają, nie ma skoków temperaturowych zależnych od warunków atmosferycznych na zewnątrz.  Ponadto w budynkach takich nie ma wilgoci wewnątrz,  przez co nie ma szans na stworzenie się grzybów czy pleśni, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia mieszkańców.

Właściwości nowoczesnych elewacji wentylowanych z płyt.

Wszystkie te właściwości budynek osiąga przez fakt, że pod okładziną zewnętrzną z płyty,  niezależnie czy jest to włókno cement, HPL, kamień, spiek kwarcowy,  Rockpanel czy jeszcze inna okładzina, znajduje się przestrzeń wentylacyjna, tzw. komin wentylacyjny. Ma on zazwyczaj 2 do 3 cm. W przestrzeni tej ciągle cyrkuluje powietrze.

W momencie,  gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco i promienie słoneczne mocno nagrzewają ściany budynku, w przypadku elewacji wentylowanej nagrzewa się jedynie płyta elewacyjna. Jej ciepło nie przedostaje się do warstwy izolacji termicznej budynku.  Zostaje oddane powietrzu w kominie wentylacyjnym i wywiane przez specjalnie zaprojektowane otwory wentylacyjne. W przypadku niskich temperatur proces ten odbywa się dokładnie odwrotnie. Bardzo zimne powietrze nie dociera do izolacji termicznej, tylko kumuluje się na zewnętrznej warstwie płyty elewacyjnej.
Ponadto eliminujemy skraplanie się pary wodnej po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej budynku. Cała wilgotność z budynku wywiewana jest w przestrzeni wentylacji komina pod płytą. Zapobiega to kondensacji pary wodnej i nie dopuszcza do powstawania pleśni i grzybów
Całość stwarza bardzo dobre warunki do życia mieszkańcom.

elewacja z płyt deszcz właściwości hplsłońce elewacje wentylowane elewacja z płytsnieg elewacje wentylowane z plyt elewacja z płyt

Ponadto pod elewacje wentylowane zazwyczaj stosuje się jako ocieplenie wełnę mineralna,  która przepuszcza wilgoć wydostającą się z budynku i nie ma efektu tzw. szczelnego termosu, który jest niezdrowy do życia.

Poza wartościami technicznymi, które daje elewacja wentylowana,  jest również aspekt estetyczny.
Okładzin na elewację wentylowane jest cała masa. Od płyt stwarzających wrażenie przytulnego i miłego domostwa,  takich jak okładziny drewnopodobne HPL Trespa, Max Exterior, Krono, Prodema, Rockpanel, czy wręcz naturalne drewno na elewację, przez płyty o charakterze surowości, nowoczesności, dekadencji jak płyty betonowe Fibre C, czy Concreate,  płyty włókno cementowe jak Equitone -EuronitCembrit, do okładzin kamiennych, kompozytowych, siatek elewacyjnych,  żaluzji elewacyjnych i wielu innych.
Każdy materiał ma ogromny wybór kolorów,  faktur, możliwości zastosowania, docięcia,  montażu. Można stworzyć budynki o charakterze nowoczesnym, ponadczasowym,  surowym lub wręcz odwrotnie przytulnym, o wyglądzie surrealistcznym lub związanym z naturą, zawsze jednak są to budynki wyjątkowe,  jedyne w swoim rodzaju,  zauważalne i wyróżniające się z masy łudząco do siebie podobnych komercyjnych projektów.

 Trwałość elewacji wentylowanej.

Dodatkowym atutem nowoczesnych elewacji wentylowanych z płyt jest fakt, że nie wymagają dodatkowej obsługi w trakcie eksploatacji budynku. Płyt takich nie trzeba już nigdy impregnować czy malować. Ma to znaczenie w zabudowie jednorodzinnej, gdyż po pierwsze każda dodatkowa praca przy elewacji to dodatkowe koszty. Po drugi zaś,  odnowienie elewacji wiąże się z rozstawieniem rusztowań na około budynku, a to może absolutnie zdewastować zadbany ogród, którego powrót do świetności z przed remontu zajmie lata. Izolacyjność akustyczna: Elewacje wentylowane zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną, co może przyczynić się do zwiększenia komfortu mieszkańców. Możliwość montażu w obniżonych temperaturach: Elewacje wentylowane można montować nawet w obniżonych temperaturach. Szybka wymiana uszkodzonych fragmentów elewacji: W przypadku uszkodzenia, poszczególne fragmenty elewacji wentylowanej można szybko wymienić.

Elewacje wentylowane są coraz częściej doceniane w konkursach architektonicznych na całym świecie. Oto kilka przykładów:

  1. Międzynarodowy konkurs „SAINT-GOBAIN Architecture Student Contest”: Jest to międzynarodowy konkurs dla studentów architektury, w którym uczestnicy są zobowiązani do zaprojektowania osiedla mieszkaniowego. W tym konkursie często doceniane są projekty wykorzystujące nowoczesne technologie budowlane, takie jak elewacje wentylowane.
  2. Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Nowego Centrum Hajnówki: W tym konkursie uczestnicy są zobowiązani do zaprojektowania nowego centrum miasta. Elewacje wentylowane są często wykorzystywane w projektach zgłaszanych do tego konkursu.
  3. Studencki konkurs architektoniczny “Elewacje wentylowane w praktyce”: Ten konkurs skierowany jest do studentów architektury i koncentruje się na praktycznym zastosowaniu elewacji wentylowanych. Uczestnicy są zobowiązani do zaprojektowania elewacji wentylowanej dla określonego budynku.
  4. A+Award: Jest to międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym uczestnicy są zobowiązani do zaprojektowania budynków wykorzystujących nowoczesne technologie budowlane, takie jak elewacje wentylowane.
  5. Architizer Journal: W tym konkursie doceniane są projekty, które wykorzystują elewacje wentylowane do tworzenia budynków bardziej odpornych na zmieniające się warunki pogodowe.
  6. ArchDaily: Jest to platforma, na której architekci z całego świata mogą prezentować swoje projekty. Elewacje wentylowane są często wykorzystywane w projektach zgłaszanych na tę platformę.

Pamiętaj, że wybór materiału elewacyjnego to tylko jeden aspekt projektu architektonicznego. Równie ważne są inne elementy, takie jak funkcjonalność, estetyka, zrównoważony rozwój i integracja z otoczeniem.

Czy szukasz profesjonalnej firmy, która zajmuje się elewacjami wentylowanymi? M3Ziolek Elewacje Wentylowane to miejsce, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi w zakresie elewacji – od projektowania po montaż i sprzedaż produktów na elewacje domów.

Nasze doświadczenie i profesjonalizm gwarantują najwyższą jakość usług. Wykorzystujemy najnowsze technologie i materiały, aby zapewnić trwałość i estetykę naszych elewacji. Nasze projekty są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta, a nasze produkty są wybierane z myślą o trwałości i funkcjonalności.

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci zrealizować Twoje marzenia o pięknej i trwałej elewacji. Zaufaj profesjonalistom z M3Ziolek Elewacje Wentylowane – gwarantujemy satysfakcję i doskonałe rezultaty. Czekamy na Ciebie!