Elewacje wentylowane czy lekka – mokra (putz) ?

INSTAGRAM
Share

Każdy inwestor rozpoczynając budowę staje przed wieloma dylematami związanymi  z realizacją budowanego obiektu. Jednym z nich jest z czego wykonać elewację? Jest to bardzo istotne zagadnienie poruszane wielokrotnie przez samego Inwestora, jak i przez Architektów budynku, ponieważ właśnie wygląd elewacji w dużej mierze decyduje o końcowym wyglądzie budynku.

Aspekt estetyczny często gra kluczową rolę, choć należy podkreślić iż właśnie od elewacji zależy komfort życia mieszkańców budynku. Sposób i jakość wykonania elewacji decyduje o tym jakie temperatury panują wewnątrz budynku. Jaka jest wilgotność powietrza i murów, czy tworzą się grzyby, oraz o aspekcie finansowym związanym ze : stratami ciepła w procesie ogrzewania , kosztami związanymi z czyszczeniem , konserwacją elewacji itp.lekka-mokra-ceresit-elewacja-styropian-tynk-weber-kabe-producentElewacja wentylowana fasada equitone plyty, drewno elewacja 

Sposobów na wykonanie elewacji jest naprawdę dużo. Nadal do najpopularniejszym należy elewacja lekka – morka tzw putz. Tu do wiodących producentów należy : Ceracol, Ceresit, STO, Opotiroc, Terranowa. Jako alternatywę proponujemy elewacje wentylowane. Najpopularniejsze rodzaje okładzin wentylowanych to : płyty drewnopodobne HPL ( Trespa, Fundermax, Krono, Prodema), włókno-cementowe ( Equitone – Euronit, Cembrit, Swisspearl, Cerdal ) , betonowe ( Concreate, Fibre C ) , kompozytowe ( Alucobond, Etalbond ), inne jak drzazgowe ( Cetris ), czy tynk wentylowany ( na płytach Fermacel, Aquapanel ). 

Za każdym rozwiązaniem przemawiają inne argumenty, nie można sugerować, że któryś z systemów jest lepszy, czy inny gorszy. Każdy z Inwestorów ma inne oczekiwania i priorytety i decyzję o materiale na elewacji powinie podjąć zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.equitone-linea-ryflowane-euronit-plyta-elewacja-wentylowana-fasadatynk-baranek-struktura-tynku

Zapewne oba rozwiązania : elewacja wentylowana i elewacja lekka – mokra są zupełnie inne. Łączy je jedynie ta sami idea – ocieplenie budynku. Różni zaś całe reszta, czyli: wygląd, sposób wykonania, wykorzystane materiały, możliwy czas wykonywanych robót, sposób wykonania, trwałość, koszt wykonania itp.

O wyborze elewacji należy decydować na etapie projektu budowlanego. Niestety nie zawsze się to udaje. Absolutnie ostatecznym terminem jest postawienie stanu surowego budynku tzn. bez okien, bez obróbek blacharskich, bez jakiegokolwiek ocieplenia budynku. Jest to związane z zastosowaniem innych materiałów ociepleniowych dla obu systemów, Innych wysięgów elewacji, z zastosowaniem podkonstrukcji pod elewacje wentylowane, itp. 

Elewacja wentylowana, jak sama nazwa wskazuje, posiada wentylację. Oznacza to, że między ociepleniem , a płytą pozostaje pustka wentylacyjna 2-3 cm. W tym tzw. kominie powstaje ciągła cyrkulacja powietrza, co ma ogromny wpływ na komfort życia wewnątrz budynku.rosa-m3ziolek-elewacja-wentylacja-komin-plyty-fasada-budynku 

Wysokie temperatury latem powodują ogrzewanie się wierzchniej warstwy , przy elewacjach wentylowanych, ogrzewają płytę. Nie ma to wpływu na temperaturę wewnątrz budynku, gdyż ciepło skumulowane w płycie nie przedostaje się do warstwy izolacji termicznej, tylko zostaje oddane cyrkulującemu powietrzu w pustce wentylacyjnej i wywiane przez odpowiednio zaprojektowane otwory wentylacyjne. 

Dokładnie odwrotny efekt otrzymamy zimą, gdy  mróz zatrzymuje się na płycie i nie przenika bezpośrednio do warstwy izolacji termicznej.W budynku z elewacją wentylowaną nie ma dużych skoków temperatur. Prze co lepiej się w nich mieszka. 

Dodatkowym tego plusem jest wyeliminowanie skraplania się pary wodnej po wewnętrznej stronie przegrody zewnętrznej. Wilgotność z budynku odprowadzana jest przez wentylację zapobiegając kondensacji pary wodnej. Jest to ogromny plus, gdyż eliminuje powstawanie grzybów i pleśni, tak niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców budynku. 

Warto tez podkreślić, że elewacje wentylowane ocieplanie są wełną ( Rockwool Ventimax F, Panelrock F, Wentirock F, Ursa kdp 2v, Isover MultiMax, Super Vent Plus itp ), jak działa elewacja wentylowana śnieg niska temperaturanie styropianem, który nie przepuszcza pary wodnej, tworząc z budynku szczelny tzw. termos. Ściany z wełny po prostu oddychają. 

Oczywiście elewacje z tynku również można wykonać z ocieplenie z wełny mineralnej i będzie to doskonałe rozwiązanie. Należy jednak pamiętać jednocześnie o zastosowaniu również tynku przepuszczającego powietrze tj. mineralny, silikatowy , nie zaś szczelnego jak: silikonowy. 

Tynki tradycyjne.

Obecnie na rynku jest ogromny wybór tynków elewacyjnych jak: mineralny, silikonowy, sylikatowy, krzemowy, sylikonowo- silikatowy itp. Zależnie od tego co oczekujemy od elewacji należy wybrać właściwy dla siebie. I tak np. tynk mineralny, należy do najtańszych lecz również najmniej trwałych, wymaga odmalowania co 3 lata żeby zachował swój estetyczny wygląd. Tynk akrylowy jest trwalszy od mineralnego , jest również najbardziej narażony na powstawanie na nim pleśni, więc nie powinien być wykorzystywany do elewacji w terenie zadrzewionym. Tynk sylikonowy jest dużo odporniejszy na warunki otoczenia, nie brudzi się na swojej powierzchni, ale nie przepuszcza powietrza i wilgoci z budynku, przez co klimat wewnątrz jest mniej przyjazny do życia. Tynk sylikatowy, jest tynkiem samoczyszczącym się, drobinki kurzu osiadłe na jego powierzchni spływają wraz z opadami deszczu, jest też paro przepuszczalny i miły do mieszkańców, jest niestety droższy od wcześniej wymienionych. sztukaterie na elewacji elewacje wentylowane

elewacja z płyt Rockpanel cameleon kameleon plyty fasadaowe

Rockpanel Cameleon fasada wentylowana

Ważnym aspektem przy wyborze elewacji jest jej wygląd. Elewacje tynkowane to tzw. baranek o różnym uziarnieniu, w przeogromnej palecie kolorystycznej od odcieni pastelowych do bardzo intensywnych kolorów. Na dzień dzisiejszy dostępne są również różne efekty które można na takiej elewacji osiągnąć, jak brokat, malowane imitacje kamienia, odciski imitujące drewno, można zastosować również ozdobne bonie, czy sztukaterie. 

Elewacje wentylowane.

Elewacje wentylowane to zupełnie inne możliwości. Ogrom producentów oferuje najróżniejsze rodzaje okładzin elewacyjnych, od płyt elewacyjnych włókno-cementowych tj. Euronit – Equitone, Cembrit, Swisspearl, Cedral, przez płyty HPL drewnopodobne, gładkie lub zadrukowane dowolnym wzorem  tj : Trespa, Fundermax, Krono, płyty elewacyjne fornirowane  Prodema, deski drewniane elewacyjne, płyty ze sprasowanych włóknien kamiennych Rockpanel, płyty betonowe tj. Concreate, Fibre C, czy wreszcie kamień na elewacji, kompozyt tj. Alucobond, Etalbond, płyty ceramiczne elewacyjne i wiele innych. Każdy producent zaś, dysponuje własną przebogatą kolorystyką wzorów podstawowych. Nie można by tu jednak nie wspomnieć o okładzinach innych niż wszystkie tj. płyty kameleon, zmieniające kolor zależnie od kąta patrzenia, płyty lumen z kolekcji Trespy, każdy kolor w kilku wykończeniach, płyty gloss, imitujące szkło, czy rock, z faktura kamienia. Mogą też być płyty indywidualne z dowolnym wybranym przez nas nadrukiem, wzorem, płyty gięte po łuku i masa innych rozwiązań. 

A to dopiero początek możliwości, gdyż nie wspomnieliśmy jeszcze o możliwościach montażu płyty elewacyjnej. Mogą to być płyty elewacyjne płaskie, lecz wcale nie znaczy, że nudne, mogą być okładziny elewacyjne układane np. na cegiełkę. Można tez budować z nich elewacje przestrzenne, można płyty fasadowe otworować, podświetlać, ozdabiać nitami, tworzyć elementy ruchome, żaluzje itp. ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia projektanta.projekt-podkonstrukcja-hpl-m3ziolek-elewacja-wentylowana-dokumentacja 

Kolejną ważną cechą o której należy wspomnieć jest proces realizacji elewacji wentylowanej. Elewacje wentylowane to długie przedsięwzięcie projektowo – inżynieryjne. Elewacji takiej nie da się wykonać bez dokumentacji montażowej z rozrysowanym układem podkonstrukcji, układem płyt, nitów, detali itp. Niezbędny też jest dokładny projekt wykonawczy który oblicza ilość materiałów niezbędnych do wykonania prac elewacyjnych. 

Oczywiście zapotrzebowanie materiałowe należy również przewidzieć przy elewacji tynkowanej, jednak nie musi ono być aż tak precyzyjne jak przy elewacjach wentylowanych, gdyż materiały te są łatwiej dostępne, możliwe są domówienia i krótszy jest termin oczekiwania na dostawę.projekt elewacja wentylowana rozrysowanie podziału płyt elewacyjnych na fasadzie 

Elewacje wentylowane należy przemyśleć bardzo dokładnie. Każdy producent płyty przystępuje do produkcji konkretnej płyty po przesłaniu zamówienia. Nie istniej coś takiego jak stany magazynowe. Płyty nie można dokupić 'od ręki’ , czy oddać jak zamówimy zbyt dużo. Tu więc powstają dwa bardzo ważne dla każdego inwestora pytania : „czas realizacji?’ i „koszty?” cena

Czas realizacji zamówienia na płyty elewacyjnej jest dość różny, od najkrótszych 2 tygodnie u producenta Rockwool na płyty Rockpanel, 2-3 tygodnie w Equitonie – Euronicie, przez 3-5 tygodni u producenta Trespa, Max Exterior, do nawet 12 tygodni przy płytach elewacyjnych betonowych Fibre C. 

W związku z długim okresem oczekiwania na materiał, nie można zamówić go zbyt mało, a potem czekać na domówienie kilku sztuk. Ponadto każdy producent posiada tzw. minima zamówieniowe i domówienie kilku sztuk, czy nawet ilości poniżej 100m2 wiąże się z dodatkowymi kosztami samej płyty fasadowej oraz dodatkowym kosztem transportu. Z drugiej strony zamówienie większej ilości płyty fasadowej również jest nieopłacalne, gdyż płyty fasadowe są drogim materiałem i nie ma sensu płacić za materiał którego się nie zużyje. 

Po fazie zamówień przystępujemy do realizacji prac. Elewacje lekka – mokra ze względu na zastosowanie dużej ilości chemii budowlanej tj. kleje, tynki wymagają montażu w temperaturze powyżej +5oC.  Elewacje wentylowane można wykonywać właściwie przez cały rok, gdyż są do wykorzystania mechaniczne sposoby montażu płyty oraz podkonstrukcji. max-exterior-indywidualny-dekor-hpl-fasada-wentylowana-plyty

Przy wyborze elewacji warto również rozważyć, która z nich jest trwalsza. Elewacja wentylowana charakteryzuje się świetnym zachowaniem w trakcie eksploatacji budynku. Płyty są zmywane większość posiada powłokę antygrafitti ( jak np. Euronit Natura PRO, Euronit Pictura, Rockwool Rockpanel drewnopodobny itp). Płyty elewacyjne okładzinowe są odporne na uderzenia, nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, malowania, impregnowania itp ( tu wyjątek stanowi naturalne drewno, które trzeba impregnować co 3 lata). Większość producentów udziela gwarancji na swój materiał na 10 lat, niektórzy nawet na 30 lat. elewacja-wentylowana-holzbau-office-building-trespa-meteon-hpl-elewacja-wentylowana

hpl-lumen-trespa-meteon-elewacje-plyta-elewacja-fasada

Trespa płyty elewacyjne.

Elewacje tynkowane maja bardzo różną trwałość, zależną od wybranego rodzaju tynku. I tak np. tynk mineralny dość szybko ulega zabrudzeniu, rozwijają się na nim pleśnie czy grzyby, należy go co kilka lat ponownie przemalować. Tynk silikatowy jest odporny na tego rodzaju zabrudzenia i nie wymaga pielęgnacji. Są również tynki wyjątkowo odporne na wszelakiego rodzaju zabrudzenia, stosowane przy renowacjach zabytków i te mogą być nie odnawiane nawet przez 30 lat. 

Ostatnią cechą o której należy wspomnieć i która interesuje inwestora to cena elewacji wentylowanej. I tu zaczyna się temat rzeka…… Cena w obu systemach zależy od bardzo wielu czynników, np. czy budynek jest wysoki, czy niski, gdzie umiejscowiony w terenie, blisko np. morza czy w lesie, czy ma skomplikowana bryłę, jaki materiały wykorzystamy do realizacji, w jakim okresie roku , w lecie czy w zimie, jest planowany montaż itp. Każda elewacja wymaga indywidualnego rozpatrzenia i wyceny, można więc jedynie podać szacunkowe koszty obu realizacji.

I tak: elewacje lekka – mokra to minimalny koszt od około 200zł za 1m2 ( cena obejmuje materiały i montaż ) . Elewacja wentylowana to minimalny koszt od około 380zł netto za 1m2 ( cena obejmuje materiały i montaż ). Oczywiście o górnej granicy ciężko mówić, gdyż możliwości jest naprawdę dużo, a niektóre indywidualne rozwiązania niestety mogą okazać się kosztowne. 

Podsumowując wybór elewacji wentylowanych a lekka mokra.

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak koszt, wygląd, trwałość, izolacja termiczna i akustyczna, odporność na wilgoć i ogień, łatwość montażu i konserwacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która metoda jest lepsza, ponieważ każda z nich ma swoje zalety i wady. Oto niektóre z nich:

Elewacja wentylowana z płyt:

  • Zalety: zapewnia stałą cyrkulację powietrza między izolacją a okładziną, co chroni ścianę przed skrajnymi temperaturami, wilgocią i grzybami; pozwala na zastosowanie różnych materiałów okładzinowych, takich jak drewno, metal, kamień, ceramika, tworzywa sztuczne; nadaje budynkowi nowoczesny i elegancki wygląd; jest łatwa w montażu i wymianie uszkodzonych elementów.
  • Wady: jest droższa niż metoda lekka mokra; wymaga większej ilości materiału izolacyjnego, aby uzyskać taki sam poziom izolacji termicznej; może być trudna w utrzymaniu czystości, jeśli okładzina jest narażona na zabrudzenia lub zanieczyszczenia.

Elewacja lekka mokra (ETICS/BSO):

  • Zalety: jest tańsza niż metoda wentylowana; zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną; jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych; pozwala na zastosowanie różnych rodzajów tynków i kolorów; jest łatwa w naprawie i odnawianiu.
  • Wady: nie zapewnia wentylacji między izolacją a okładziną, co może prowadzić do kondensacji i rozwoju pleśni; wymaga starannego wykonania i zastosowania odpowiednich materiałów, aby uniknąć pęknięć i odspojenia tynku; może być trudna w dopasowaniu do istniejącej elewacji w przypadku remontu.

Podsumowując, wybór metody elewacji zależy od indywidualnych preferencji, możliwości finansowych i warunków technicznych budynku. Obie metody mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Zachęcamy do kontaktu w celu przygotowania indywidualnych wycen i rozwiania wszystkich wątpliwości  które powstały przy doborze najlepszego dla Państwa systemu na elewację. 

Rating: 5.0/5. From 18 votes.
Please wait...

Tags:

Komentarze

  1. Maciej pisze:

    Elewacja wentylowana to tzw ”święty spokój” na lata. Nie wymaga konserwacji – malowania jak tynki

    No votes yet.
    Please wait...
  2. Kamil pisze:

    Polecam z doświadczenia elewacje wentylowane z płyt. Warto przeczytać.

    No votes yet.
    Please wait...
  3. Sebastian pisze:

    Bardzo ciekawy opis zagadnień związanych z wyborem materiału na elewację wentylowaną.

    No votes yet.
    Please wait...

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Maria Chycka +48 664 332 283

maria@m3ziolek.pl

Rafał Chycki +48 602 808 494

rafal@m3ziolek.pl

M3Ziółek

ul.Topiel 6/20

00-350 Warszawa

INSTAGRAM
Share