Czy na domu jednorodzinnym warto robić elewację wentylowaną?
Nowoczesna elewacja z płyt Equitone, Trespa, Fibre C, Rockpanel, Prodema, Cembrit, Alucobond.
Odpowiedź jest jednoznaczna „tak, oczywiście że warto”!
Tak naprawdę właśnie na budynkach mieszkalnych najsensowniej jest wykonywać elewacje wentylowane czyli tzw. elewacja z płyt. Wtedy w pełni skorzystamy z ogromnych korzyści płynących z zastosowania właśnie takiego, a nie innego rozwiązania elewacji.
W budynkach z elewacją wentylowaną po prostu się dobrze mieszka. Są w nich warunki tworzące miła atmosferę w środku i wcale nie mówimy o względach estetycznych.
Budynki z elewacjami wentylowanymi mniej się nagrzewają i mniej wychładzają, nie ma skoków temperaturowych zależnych od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Ponadto w budynkach takich nie ma wilgoci wewnątrz, przez co nie ma szans na stworzenie się grzybów czy pleśni, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia mieszkańców.
Właściwości nowoczesnych elewacji z płyt.
Wszystkie te właściwości budynek osiąga przez fakt, że pod okładziną zewnętrzną z płyty, niezależnie czy jest to włókno cement, HPL, kamień, Rockpanel czy jeszcze inna okładzina, znajduje się przestrzeń wentylacyjna, tzw. komin wentylacyjny. Ma on zazwyczaj 2 do 3 cm. W przestrzeni tej ciągle cyrkuluje powietrze.
W momencie, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco i promienie słoneczne mocno nagrzewają ściany budynku, w przypadku elewacji wentylowanej nagrzewa się jedynie płyta elewacyjna. Jej ciepło nie przedostaje się do warstwy izolacji termicznej budynku. Zostaje oddane powietrzu w kominie wentylacyjnym i wywiane przez specjalnie zaprojektowane otwory wentylacyjne. W przypadku niskich temperatur proces ten odbywa się dokładnie odwrotnie. Bardzo zimne powietrze nie dociera do izolacji termicznej, tylko kumuluje się na zewnętrznej warstwie płyty.
Ponadto eliminujemy skraplanie się pary wodnej po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej budynku. Cała wilgotność z budynku wywiewana jest w przestrzeni wentylacji komina pod płytą. Zapobiega to kondensacji pary wodnej i nie dopuszcza do powstawania pleśni i grzybów.
Całość stwarza bardzo dobre warunki do życia mieszkańcom.
Ponadto pod elewacje wentylowane zazwyczaj stosuje się jako ocieplenie wełnę mineralna, która przepuszcza wilgoć wydostającą się z budynku i nie ma efektu tzw. szczelnego termosu, który jest niezdrowy do życia.
Poza wartościami technicznymi, które daje elewacja wentylowana, jest również aspekt estetyczny.
Okładzin na elewację wentylowane jest cała masa. Od płyt stwarzających wrażenie przytulnego i miłego domostwa, takich jak okładziny drewnopodobne HPL Trespa, Max Exterior, Krono, Prodema, Rockpanel, czy wręcz naturalne drewno, przez płyty o charakterze surowości, nowoczesności, dekadencji jak płyty betonowe Fibre C, czy Concreate, płyty włókno cementowe jak Equitone -Euronit, Cembrit, do okładzin kamiennych, kompozytowych, siatek elewacyjnych, żaluzji elewacyjnych i wielu innych.
Każdy materiał ma ogromny wybór kolorów, faktur, możliwości zastosowania, docięcia, montażu. Można stworzyć budynki o charakterze nowoczesnym, ponadczasowym, surowym lub wręcz odwrotnie przytulnym, o wyglądzie surrealistcznym lub związanym z naturą, zawsze jednak są to budynki wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, zauważalne i wyróżniające się z masy łudząco do siebie podobnych komercyjnych projektów.
Trwałość elewacji wentylowanej.
Dodatkowym atutem nowoczesnych elewacji wentylowanych z płyt jest fakt, że nie wymagają dodatkowej obsługi w trakcie eksploatacji budynku. Płyt takich nie trzeba już nigdy impregnować czy malować. Ma to znaczenie w zabudowie jednorodzinnej, gdyż po pierwsze każda dodatkowa praca przy elewacji to dodatkowe koszty. Po drugi zaś, odnowienie elewacji wiąże się z rozstawieniem rusztowań na około budynku, a to może absolutnie zdewastować zadbany ogród, którego powrót do świetności z przed remontu zajmie lata.